Girişimci Olabilir miyim?

Girişimci Olabilir miyim?

14 Temmuz 2019 0 Yazar: Lider Atlası

Girişimcilik herkesin başarı gösterebileceği bir alan değildir. Bazı kişiler oldukça başarılı olurken bazıları ise başarısız sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalır. Girişimcilik konusunda kimlerin başarılı olabileceği kimlerin başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğunu önceden kestirmek güçtür. Ancak araştırmacılar başarılı girişimcilerin kişisel özelliklerini ve becerilerini tanımlamaya çalışarak girişimcilikteki başarı faktörlerini belirlemeye çalışmaktalar. Bu çalışmalardan yararlanılarak girişimcilik testi oluşturuldu. 25 sorudan oluşan bu testten yüksek puan almak girişimcilik konusunda başarılı olunacağını garantilemez. Düşük puan alanların da girişimcilik konusunda başarısız olacakları iddia edilemez. Peki girişimcilik testi niçin yapılır? Yurt dışındaki örneklerde de vurgulandığı gibi bu testler sadece kendinizi tanımak ve girişimcilikle ilgili öne çıkan konular bağlamında kendinizi değerlendirmek amacıyla yapılır. Başka bir ifade ile bu tür testler sayesinde, kendisine “girişimci olabilir miyim?” diye soran kişilerin kendileri ve yapabilecekleri hakkında fikir edinmeleri sağlanabilir. Girişimci yönünü keşfetmek isteyen kişiler için hazırlanan Girişimcilik Testi sayesinde kendiniz farklı açılardan değerlendirme fırsatı bulacaksınız.

Bu testler bu açıdan oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Girişimci olmak isteyen veya girişimci yönünü keşfetmek isteyen kişiler bu testler sayesinde eksik taraflarını görebilirler. Dolayısıyla girişimci yönlerini geliştirmek için nereden başlamaları gerektiği konusunda daha çok bilgi sahibi olurlar. Özel bir çalışmanın ürünü olarak hazırlanan bu test size kendinizi farklı yönlerden değerlendirmeniz için eşsiz bir fırsat sunmakta. Her bir soru kısaca ifade edildi fakat dileyenlerin faydalanabileceği açıklamalara da yer verildi.

Testin uygulanmasındaki amaç daha yüksek puan almak olmamalı. Sadece kendinizi değerlendirmek olmalı ve soruları bu düşünceyle, sizin için en doğru cevabı seçerek yanıtlamalısınız. Testi cevapladıktan sonra dilerseniz girişimcilik skorunuzu facebook ve twitter’da kolayca paylaşabilirsiniz!